Test prędkości łącza

Dajemy Państwu możliwość przetestowania prędkości łącza internetowego. Proszę samodzielnie ocenić na ile obietnice dostawcy internetu mają pokrycie w rzeczywistości.TEST 1TEST 2

Proszę kliknąć w "start test".

Jeśli powyżej nie wyświetla się okienko z testem należy zaprzestać blokowania JavaScript. Problem może być spowodowany programem typu NoScript.

Pomiar prędkości DOWNLOAD
Pobieranie Plików (ang.download), także: ściąganie, potocznie zwane zasysaniem - w informatyce, proces przeciwny do uploadu, polegający na pobieraniu plików lub innych danych z sieci (m.in. serwera, stron WWW, klientów FTP, klientów P2P oraz P2M ). Słowo upowszechniło się również jako nazwa działu lub miejsca na stronie internetowej zawierającej pliki udostępnione do ściągnięcia.

Pomiar prędkości UPLOAD
Upload (ang.) - w informatyce, proces przeciwny do downloadu, polegający na wysyłaniu plików lub innych danych do serwera lub komputera należącego do innego użytkownika.
Często łącze internetowe jest umownie dzielone na dwa kanały: upload i download. Przepustowość tych kanałów - czyli ich prędkość - mierzy się w kilobitach na sekundę (kbps). Łącza internetowe popularne w warunkach domowych ze względu na cenę są czasami asymetryczne - czyli mają zaniżoną wielkość kanału "Upload" umożliwiającego wysyłanie danych w stosunku do kanału "download" umożliwiającego odbieranie danych. Z tego powodu upload pliku jest często wolniejszy niż download.

Megabit i kilobit
Megabity są w telekomunikacji powszechnie używane do określania przepustowości łączy i szybkości transmisji danych, wyrażanej wówczas w megabitach na sekundę (w skrócie Mb/s, Mbit/s lub Mbps). W odróżnieniu od jednostek stosowanych w informatyce, jak megabajt, megabit opiera się na dziesiętnym systemie liczbowym.


Przeliczanie:

1 Mbit = 125.000 bajtów
1 Mbit = 1000 kilobit (kb) = 1000000 bitów (b)
8 Mbit = 1 megabajt (MB)


Przykładowe przepustowości łączy:

* modem V.34 - 33,6 kbit/s
* ISDN, kanał B - 64 kbit/s
* RS-232 - do 230,4 kbit/s
* DSL — 0,5-15 Mbit/s
* Ethernet (10BASE-T) — 10 Mbit/s
* WiFi 802.11
    wersja b — 11 Mbit/s
    wersja g — 54 Mbit/s
* Fast Ethernet (100BASE-TX) — 100 Mbit/s
* USB wersja 2 — 480 Mbit/s
* FireWire — 800 Mbit/s

Rozumiesz jak działa internet? Może chcesz ułatwić zdobycie tej wiedzy komuś z rodziny? Osoby starsze mają często problem z poruszaniem się po internecie. Zmniejsz ilość spamu i wirusów na swoim komputerze. Oszczędź czas poświęcany na uczenie rzeczy, które dla Ciebie są banalne. Internet w praktyce. pomoże Twoim bliskim korzystać z wyszukiwarek, wysyłać e-mail'e oraz uchronić się przed sieciowymi zagrożeniami. Wszystko dzięki "łopatologicznemu" wyjaśnieniu krok po kroku najważniejszych informacji dotyczących niezbędnych umiejętności w Internecie, ilustrowanym przykładom czynności (np. obsługa przeglądarek internetowych wyjaśniona w obrazkach), pojęciom i czynnościom wyjaśnionym w prosty sposób i bez informatycznego żargonu. Nie musisz wierzyć na słowo!

Pobierz bezpłatnie pierwsze 40 stron książki Internet w praktyce. Mniej wirusów i większe bezpieczeństwo komputera, czyli zaoszczędzony czas i pieniądze. To nic nie kosztuje a może wielu osobom ułatwić życie :)

Jeśli się przekonasz do tej publikacji możesz zamówić eBook'a albo, wygodniejszą dla starszych osób, wersję drukowaną.Informacje opracowane na bazie: Wikipedia z późniejszymi zmianami.